پیلتن در چهارمین همایش آشنایی با بازار عراق مطرح کرد؛ اهمیت مراکز تجاری در توسعه تجارت و افزایش صادرات ایران به عراق
مدیرکل دفتر غرب آسیای سازمان توسعه تجارت ایران در چهارمین همایش آشنایی با بازار عراق اعلام کرد که مراکز تجاری در توسعه تجارت میان دو کشور و افزایش حجم صادرات ایران به این کشور عربی، اهمیت بسزایی دارند.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی زنجان، چهارمین همایش آشنایی با بازار عراق و آشنایی با مراکز تجاری ایران در این کشور، امروز سه‌شنبه با حضور «فرزاد پیلتن» مدیرکل دفتر غرب آسیای سازمان توسعه تجارت، «عبدالامیر ربیهاوی» رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در عراق، نماینده وزارت امور خارجه، مدیران مراکز تجاری ایران در عراق و جمعی از فعالان حوزه‌ اقتصادی، برگزار شد.

«فرزاد پیلتن» مدیرکل دفتر غرب آسیای سازمان توسعه تجارت ایران در ابتدای این همایش گفت: موضوع این نشست به‌دلیل ضرورت آشنایی بخش خصوصی کشور با مراکز تجاری ایران در عراق و نقش مهم این مراکز در توسعه تجارت میان دو کشور و افزایش حجم صادرات ایران به این کشور عربی  به این موضوع اختصاص یافت.

وی هدف از برگزاری این همایش را حمایت از بخش خصوصی، تولیدکنندگان و صادرکنندگان برای آشنایی با بازار عراق و بهره‌مندی از ظرفیت‌ها و امکانات ایجاد شده از سوی دولت در این حوزه، یادآور شد: هدف تاسیس و راه‌اندازی مراکز تجاری ارائه بیش از 70 نوع خدمات از سوی افراد علاقمند، متخصص و دارای امکانات لازم در قالب این مراکز تجاری در کشورهای هدف، به تجار ایرانی و اینگونه کشورها است. این خدمات شامل بازاریابی، تحقیقات بازار، تبلیغات و برندسازی و ارتباط بین تجار، ارائه خدمات لجستیکی، حقوقی و فنی و گردشگری تجاری ... است.

مدیرکل دفتر غرب آسیای سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه علاوه بر دریافت دریافت این خدمات، تجار می‌توانند با حضور فیزیکی و تاسیس دفتر یا ایجاد شعبه و نمایندگی و نماش محصولات خود در این مراکز تجاری به معرفی خود، محصولات و خدمات خود بپردازند، اضافه کرد: برگزاری همایش‌ها و نشست‌های تجاری، مذاکرات  B2، مشارکت در برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی، تبادل هیات‌های تجاری و برگزاری همایش‌ها و دوره‌های اموزشی از دیگر خدمات این مراکز در کشورهای هدف است.

وی همچنین اعلام کرد موضوع فعالیت مراکز تجاری به‌عنوان یکی از ارکان و ساختارهای جدید توسعه صادرات به عراق در کنار ارکان پیشین یعنی رایزنی بازرگانی، اتاق مشترک بازرگانی و سفارتخانه و کنسولگری‌های ایران درعراق، یا به‌صورت عام و کلی بوده که شامل همه گروه‌های کالایی می‌شود و یا این مراکز تنها مجوز ارائه خدمات و محصولات تخصصی که شامل یک یا چند گروه خاص می‌شود، را دریافت کرد‌ه‌اند.

پیلتن دلیل عدم موفقیت برخی از مراکز تجاری ایران در کشورهای دیگر در سال‌های گذشته را عدم جدیت، برنامه‌ریزی‌ منطقی، عدم حمایت‌ کافی و نظارت‌های لازم از سوی دولت از این مراکز دانست و تاکید کرد: در دولت جدید برنامه‌ریزی، جدیت، نظارت و حمایت از مراکز تجاری ایران در سایر کشورها‌‌ در دستور کار سازمان توسعه تجارت ایران قرار گرفته که نتیجه درک صحیح و منطقی این ضرورت از سوی معاون محترم وزیر صمت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران و دستور ایشان مبنی بر انجام حمایت‌ و مساعدت و البته نظارت جدی بر عملکرد مراکز تجاری در خارج از کشور است.

وی با اشاره به اینکه متولیان مراکز تجاری افراد یا مجموعه‌های خصوصی هستند، تصریح کرد: سازمان توسعه تجارت ایران در پایان هر فصل یا دوره زمانی 3 ماهه به‌بررسی عملکرد مراکز تجاری ایران در کشورهای مختلف پرداخته و درصورت عدم ارائه مناسب خدمات مشخص شده به تجار و متقاضیان، امکان تجدید نظر و حتی ابطال مجوز و تعطیلی این مراکز را دارد.

مدیرکل دفتر غرب آسیای سازمان توسعه تجارت ایران از همکاری ، حمایت و ارایه نظرات مشورتی وزارت امورخارجه و همچنین رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در عراق برای توسعه فعالیت‌های تجاری و اقتصادی تجار کشورمان  و تاسیس مراکز تجاری در این کشور عربی در شهرهای بغداد، سلیمانیه، نجف، کربلا و کلار  تقدیر و تشکر کرد.

در ادامه این نشست «عبدالامیر ربیهاوی» رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در عراق گفت: توسعه همکاری‌های تجاری ایران و عراق یکی از موضوعات اصلی اقتصادی جمهوری اسلامی ایران است زیرا عراق به‌عنوان یکی از کشورهای همسایه و هم‌مرز با کشورمان، نیازهای متفاوتی در واردات محصولات و خدمات بسیاری دارد که می‌توانند توسط تولیدکنندگان، صادرکنندگان و سرمایه‌گذاران ایرانی تامین شود.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد با رفع تحریم‌ها، کشور ایران بتواند صادرات خود به عراق را افزایش داده و در رتبه نخست کشورهای صادرکننده به این کشور عربی قرار بگیرد.

رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در عراق با بیان اینکه این مراکز می‌بایست 70 نوع خدمت را به تجار و صادرکنندگان ایرانی و حتی عراقی ارائه دهند، یادآور شد: معرفی فرصت‌ها، توانمندی‌ها و ظرفیت‌های کشورمان به تجار خارجی به بهترین شکل ممکن و حمایت و همکاری با تجار کشورمان برای توسعه صادرات محصولات و خدمات خود به کشور عراق، هم از وظایف مهم این مراکز تجاری خصوصا در کشور عراق است.

در بخش پایانی این نشست هم روسای 5 مرکز تجاری ایران در شهرهای بغداد، نجف، سلیمانیه و کربلا در خصوص امکانات و خدمات خود در این مراکز در کشور عراق توضیحات کاملی ارائه کردند و در نهایت به پرسش‌های حاضران در این نشست در خصوص مراکز تجاری کشورمان در این کشور عربی پاسخ داده شد.

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 02 شهریور 1401 08:44

دسترسی به اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی زنجان

۴ – ۳۳۴۶۳۷۷۰ – ۰۲۴
۳۳۴۶۳۷۷۷ – ۰۲۴
irdirector@zccima.ir
بزرگراه گاوازنگ - مجتمع ادارات ،روبروی برق منطقه ای- اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی زنجان
لینک شبکه های اجتماعی :
  

ویدئو

گالری تصاویر

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…