چهارمین جلسه کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی زنجان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی زنجان، چهارمین جلسه کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی زنجان با حضور فعالان بخش دولتی و خصوصی در محل اتاق زنجان برگزار شد.

در ابتدای این جلسه مهندس مهدی رنگ رونا رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و اقتصاد سبز اتاق بازرگانی زنجان با تاکید بر اینکه هم افزایی و تعامل در راستای رفع مشکلات موجود این بخش موضوعی ضروری است، اظهار کرد: استان زنجان دارای ظرفیت بالایی در تولید محصولات کشاورزی است.

ایشان با تاکید بر اینکه موضوع عدم موفقیت در صادارت محصولات کشاورزی از استان باید مورد بررسی قرار گیرد، تصریح کرد: صدور بخشنامه های خلق الساعه و یک شبه موجب سرگردانی فعالان اقتصادی و کشاورزان می‌شود.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی زنجان با تاکید بر اینکه اعتماد خریداران سایر کشورها به تجار ایرانی و تامین نیازها از ایران  نیز با همین روال مورد آسیب قرار گرفته، افزود: یکی دیگر از آسیب‌های این مهم از بین رفتن بازارهای صادراتی است.

مهندس رنگ رونا با اشاره به اینکه باید برنامه منظم مشخص وکارشناسی شده برای صدور محصولات تولید شده در استان تدوین شود، افزود: معرفی ظرفیت‌ها و مزیت‌های استان در شناخت بیشتر محصولات در بازارهای بین المللی کمک شایانی خواهد کرد.

در ادامه این جلسه عبدالله جعفری مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه تربیت و آموزش تجار تخصصی در حوزه کشاورزی موضوع بسیار مهمی است، ابراز کرد: دارا بودن تخصص و تجربه از ارکان اصلی موفقیت در حوزه کشاورزی است.

وی با تاکید بر اینکه تعیین تخصصی شاخص های ارتقای صادرات باید به جد در دستور کار باشد، افزود: تعین تاریخ و نوع محصول، استعدادهای صادراتی استان و مواردی تخصصی در همین راستا از جمله موارد ضروری برای ورود پایدار به حوزه تجارت و بازرگانی محصولات کشاورزی است.

در این جلسه همچنین آقای نوری مدير کل سازمان تعاون روستايی استان زنجان نیز با بیان اینکه بیش از 80 درصد فعالان در بخش تولید را شبکه تعاونیها و کشاورزان تحت پوشش سازمان تعاون روستایی تشکیل می‌دهند، گفت: باز تعریف زنجیره عرضه و جایگاه کشاورزان، تجار و حلقه لجستیک محصولات کشاورزی و ایجاد یکپارچگی در زنجیر عرضه محصولات کشاورزی و تقسیم سود صادرات بصورت عادلانه در تمامی حلقه های زنجیره ضرورت دوچندانی دارد.

وی بر لزوم بهرهمندی از الگوهای موفق کشورهای توسعه یافته در بخش کشاورزی تاکید کرد و گفت: حرکت به سمت فرآوری محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی در این بخش قطعاً به حل مشکلات کمک و ارزش افزوده بالاتری را ایجاد  خواهد کرد.

در ادامه این جلسه آقای بابايی رئیس اداره  بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان میز با بیان اینکه پیگری نتایج عارضه یابی هایی که در بخشهای مختلف صادراتی باید شامل موارد بیشتری باشد، اظهار کرد: در سالهای گذشته از رایزنان بازرگانی ایران با توجه به تقاضای تجار و دستگاهها دعوت شده و این سازمان آمادگی دعوت مجدد از رایزنان بازرگانی را در جلسات آتی دارد.

در ادامه این جلسه دیگر اعضای حاضر نیز مواردی از جمله لزوم طی مسیر و امور گمرکی محصولات کشاورزی در کوتاهترین زمان ممکن به لحاظ فساد پذیری و شرایط خاص محصولات حوزه کشاورزی، استفاده حداکثری از محصولات دارای مزیت استان در توسعه بازار و پیشه گرفتن از رقبا در بازار جهانی، تکمیل زنجیره تأمین و تولید و خوشههای صادراتی با نظارت دقیق و متناسب و ... را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

انتهای پیام/الف.میم

نظر شما
همه ی نظرها (0)
نتیجه‌ای یافت نشد.