یازدهمین جلسه کمیته بهبود مستمر فضای کسب و کار در اتاق بازرگانی زنجان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی زنجان، یازدهمین جلسه کمیته بهبود مستمر فضای کسب و کار ذیل شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در استان زنجان برگزار شد.

در ابتدای این جلسه مهندس غلامحسین جمیلی ریاست محترم اتاق بازرگانی زنجان با اشاره به فعالیت‌های اتاق بازرگانی زنجان در دور جدید کاری، اظهار کرد: در رویکرد جدید و بنا به ضرورت‌های موجود کنونی، باید بخشی از اقدامات و رویکردها متناسب با انتظارات واقعی تغییر یابد که عالی ترین و رسمی ترین مرجع برای این موضوع کمیته بهبود مستمر فضای کسب و کار است.

ایشان با اشاره به جلسات گذشته کمیته بهبود و با بیان اینکه طی 10 جلسه گذشته اقداماتی از سوی دستگاه‌ها و ... برای حل مشکلات صورت گرفت، گفت:  امید است با تداوم و بهتر برگزار شدن این جلسات، ماحصل آن، کارآمدی هرچه بیشتر کمیته بوده تا با تلاش همه اقدامات موثری صورت گیرد.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران شرط بهره مندی و نتیجه بهتر از موضوعات را همکاری و همراهی همه ارکان حاضر در همه مباحث عنوان کرد و تصریح داشت: اتاق بازرگانی برای پیشبرد امور، استفاده و بهره مندی از همه ظرفیت فکری و استانی را در دستور کار دارد.

مهندس ابراهیم جمیلی عضو محترم هیات نمایندگان اتاق بازرگانی زنجان نیز در این جلسه با اشاره به شرایط کنونی کشور، اظهار کرد: تحریم ها فشار خود را دارد و کاهش درآمد دولت و افزایش هزینه خانوارها نیز موضوعات خاص کنونی کشور است، از این رو باید کمیته بهبود خود را با شرایط فعلی وفق دهد.

ایشان با بیان اینکه سرمایه‌های اجتماعی خوبی از استان زنجان در رده های بالای مسوولان کشور حضور دارند، ابراز کرد: برای عبور از این مقطع سخت باید امید را در بین عموم مردم افزایش داد که برای این مهم هر شخص باید نقش خود را ایفا کند.

رئیس خانه اقتصاد ایران با بیان اینکه رویکرد ما مسیر صحیح قانونی است، گفت: موافق فرار مالیاتی، بیمه نشدن کارگر، تضیع حق و حقوق دولت، معوقات بانکی و ... نیستیم، اما مشکلات فعلی بر مبنای واقعیت احصا، اولویت بندی شده و در نهایت بر مبنای آن در هر جلسه مواردی از مشکلات در دستور کار قرار گیرد.

مهندس ابراهیم جمیلی با تاکید بر اینکه باید از حداکثر ظرفیت استفاده کنیم، ابراز کرد: استان زنجان در بازگشت واحدهای غیرفعال به چرخه تولید از وضعیت مطلوبی برخوردار است اما در عمل نیز باید سال رونق تولید را به معنای واقعی آن عملیاتی کنیم.

ایشان با بیان اینکه در وضعیت کنونی فضا، فضای کارشناسی باشد، افزود: نگاه اتاق زنجان استفاده از ظرفیت همگانی بوده و اتاق آمادگی برای پذیرش از همه افکار و پیشکسوتان اقتصادی و ... را دارد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی زنجان با بیان اینکه در شرایط کنونی تعامل و حرکت در مسیر قانون صحیح است، خاطرنشان کرد: فضا در وضعیت کنونی را باید به سوی همکاری هرچه بیشتر پیش برد.

مهندس محسن عطائیان عضو محترم هیات نمایندگان اتاق بازرگانی زنجان نیز در این جلسه با بیان اینکه در نظام تصمیم گیری ولو در هر مکان و جایی، دارای سه رکن اصلی بوده که گام نخست آن کار کارشناسی است، اظهار کرد: کار کارشناسی از طریق تجارب و اندوخته ها و دانش در طول سالیان تاثیر می‌گیرد.

ایشان با بیان اینکه مرحله بعد تصمیم سازی بوده که مبتنی بر نظرات کارشناسی است، گفت: تصمیم گیری گام پایانی است که در صورت گذر مشکلات از این طریق، نتایج مثبتی در پی خواهد داشت.

مهندس عطائیان تاکید کرد: اتاق بازرگانی  زنجان پیشبرد امور و مشکلات موجود در بخش خصوصی را از مجاری قانونی پیگیری می‌کند.

مهندس بیات مدیرعامل محترم شرکت پارس سوئیچ نیز در این جلسه با بیان اینکه در قانون برنامه پنجم توسعه امکان اصلاح قوانین مزاحم فراهم بود، ابراز کرد: دو دوره 5 ساله این قانون حاکم بود اما متاسفانه موردی اعلام نشد، از جمله پیشنهادهای ما تغییر ترکیب هیات های حل اختلاف بود که منصفانه تر برای بخش خصوصی و شامل ترکیب 2 به 2 شود.

مهندس نباتچیان رئیس محترم خانه صنعت و معدن استان زنجان نیز در این جلسه با بیان اینکه برخی از قوانین موجب ایجاد مشکلاتی برای بخش خصوصی می‌شود، اظهار کرد: عدد مالیاتی واقعی، عددی نیست که بخش خصوصی از آن فرار کند و همیشه آن را پرداخت کرده است.

سید محمود موسوی رئیس محترم اتاق اصناف استان زنجان نیز در این جلسه با بیان اینکه آموزش کاربردی و عملی در بخش خصوصی تاثیرگذاری بالا و دارای خروجی مطلوب تری است، خاطرنشان کرد: فضا را باید برای آمادگی نیروی انسانی برای کار پیش برده و از پشت میزنشینی خارج کرد.

مهندس اسماعیلیان فعال محترم بخش خصوصی استان زنجان در این جلسه با تاکید بر اینکه فضای تعاملی باید دو جانبه بوده و نباید یک طرفه به آن نگاه شود، اظهار کرد: بخش خصوصی به دنبال توسعه استان زنجان است که از این رو مشکلات پیش روی آن نیز باید حل شود.

همچنین مهندس فرخی مدیرکل محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات استان زنجان در این جلسه با بیان اینکه از 10 برند اصلی دنیا 7 برند در حوزه ict فعالیت دارند، ابراز کرد: یک چهارم حجم اقتصاد دنیا نیز در این حوزه در گردش است.

وی با تاکید بر لزوم توجه و سرمایه‌گذاری در این بخش از استان زنجان، گفت: سهم استان از جمعیت 81 میلیون نفری کشور، 750 میلیارد تومان ترنور مالی در این بخش بوده که 100 میلیارد آن حوزه it  و مابقی در حوزه ct  است که درآمد آن نیز متمرکز به حساب های تهران واریز می‌شود.

فرخی با بیان اینکه 95 درصد از حجم معاملات دنیا تا سال 2025 وابسته به حوزه it خواهد بود، گفت: استان زنجان باید فقدان این بخش را با کمک و سرمایه‌گذاری و توجه بخش خصوصی جبران و پیشرفت کند.

همچنین در این جلسه مصطفی باقری معاون محترم اداره کل امور مالیاتی استان زنجان با استقبال از رویکرد جدید اتاق بازرگانی زنجان برای تعامل هرچه بیشتر، ابراز کرد: به یقین این رویه دارای نتایج بسیار مطلوبی خواهد بود.

وی با بیان اینکه سازمان امور مالیاتی استان زنجان حتی یک ریال وصول مالیات غیر قانونی را در دستور کار ندارد، ابراز کرد: وصول عادلانه مالیات برای تحقق درآمدهای قانونی دولت در دستور کار است و این سازمان آماده همکاری همه جانبه با رویکرد جدید اتاق زنجان برای حل مشکلات است.

معاون سازمان امور مالیاتی استان زنجان با بیان اینکه دولت شفافیت را در دستور کار قرار دارد، گفت: بخش خصوصی نیز باید مسیر شفافیت را در پی گیرد و اجرای قوانین را صحیح و کامل در دستور کار قرار دهد.

وی با اشاره به وجود ایراداتی در کار و با بیان اینکه امکان اشتباه از سوی کارشناس این سازمان نیز وجود دارد، ابراز کرد: سازمان امور مالیاتی استان در رویکرد جدید اتاق بازرگانی زنجان فعالانه حضور خواهد داشت.

مهندس قصابی معاون محترم سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان نیز در این جلسه با بیان اینکه شفافیت می‌تواند در دو بخش خصوصی و دولتی مشکلات را حل و فصل کند، گفت: باید این عقیده به واقع در بین همه ارگان‌ها وجود داشته باشد.

غفور حمیدی معاون محترم اقتصادی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان زنجان با اشاره به وضعیت کسب و کار کشور، گفت: خوشبختانه استان زنجان در این بخش در رده چهارم کشوری قرار دارد.

وی تصریح کرد: خوشبختانه همه ارکان  استان در راستای جذب سرمایه گذار یو توسعه فضای کسب و کار تلاش می کنند.

مهندس حمید توکلی دبیرکل محترم اتاق بازرگانی زنجان نیز در این جلسه با بیان اینکه در دوره جدید فصل جدیدی از اقدامات تخصصی را در دستور کار خواهیم داشت، گفت: دبیرخانه کمیته بهبود را هرچه بیشتر فعال خواهیم کرد تا مشکلات را تخصصی برای عملیاتی کردن حل مشکلات پیش خواهیم برد.

ایشان با تاکید بر اینکه انتظار همراهی برای رسیدن به اهداف برای حل بخشی از مشکلات موجود واحدهای اقتصادی در استان را داریم، اظهار کرد: واحدهای تولیدی دارای مشکلاتی در تامین مواد اولیه، فروش و ... هستند که در این زمینه تعامل باید برای حل مشکلات در دستور کار قرار گیرد.

دبیرکل اتاق بازرگانی زنجان با بیان اینکه عدم رسیدگی به موقع پرونده‌های مالیاتی در سال سال‌های گذشته مشکلاتی را برای بخش خصوصی ایجاد کرده است، افزود: اتاق مشاورانی در بحث بیمه‌ای و مالیاتی و ... دارد که در محل اتاق زنجان متسقر هستند و مشاوره های لازم را به متقاضیان ارائه می کنند.

انتهای پیام/الف.میم

 

نظر شما
همه ی نظرها (0)
نتیجه‌ای یافت نشد.