جلسه سرکنسول کشور ترکیه در تبریز با هیات نمایندگان اتاق زنجان

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی زنجان جلسه سرکنسول کشور ترکیه در تبریز با هیات نمایندگان اتاق زنجان برگزار شد.

*ترکیه و استان زنجان فرصت‌های مطلوبی برای همکاری دارند

در ابتدای این جلسه مهندس مهدی رنگ رونا عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی زنجان ضمن خوشامدگویی به سرکنسول سفارت برای حضور در استان زنجان، اظهار کرد: زنجان یک استان اقتصادی، صنعتی و معدنی است که عمده فعالیت آن در بخش فلزات رنگین متمرکز است.

ایشان با اشاره به اینکه استان زنجان به جد تمایل به گسترش ارتباطات خود با کشور ترکیه دارد، تصریح کرد: عمده واردات استان زنجان نیز از کشور ترکیه بوده و یا کالاهایی است که از طریق این کشور به ایران و استان زنجان ترانزیت می‌شود.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی زنجان با اشاره به حضور شرکت‌های ترکیه‌ای در زنجان همچون پارس حیات، گفت: هم دولت و هم بخش خصوصی در استان زنجان از حضور شرکت‌های ترکیه‌ای حمایت و استقبال می‌کند.

مهندس رنگ رونا با بیان اینکه فعالان اقتصادی استان زنجان نیز سرمایه‌گذاری‌های بسیار خوبی در کشور ترکیه انجام داده‌اند، ابراز کرد: استان زنجان دارای یک موقتعیت استراتژیک بسیار خوبی بوده و یک شاهراه اصلی برای ارتباط با استان‌ها و کشورهای همجوار است.

ایشان با اشاره به اینکه می‌توان از ظرفیت فرودگاه زنجان برای برقراری هرچه بیشتر روابط دو طرف استفاده کرد، افزود: ایجاد خط پروازی زنجان و استانبول می‌تواند ظرفیت پروازی بین ایران و ترکیه را تکمیل کند که این پیشنهاد به صورت جدی از سوی زنجان دنبال می‌شود.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی زنجان در پایان سخنان خود اشاره‌ای به مشکلات بانکی فعالان اقتصادی به ویژه در سطح خرد کرد و افزود: امید داریم تا این مشکلات هرچه سریعتر حل و فصل شود تا ارتباطات بین دو طرف هرچه بیشتر گسترش پیدا کند.

* حضور هیات های تجاری زنجان و ترکیه سالانه و دوره‌ای برنامه‌ریزی شود

در ادامه این جلسه حسین گون گور سرکنسول ترکیه در تبریز ضمن ابراز خرسندی حضور در استان زنجان، اظهار داشت: استان اردبیل نیز همچون زنجان خواستار ایجاد خط پروازی است و در این بین استانی که به صورت جدی وارد کار شده و برنامه ارائه کند، کنسول و سفارت نیز کمک حال آنها خواهند بود.

وی با تاکید بر اینکه فراهم سازی زمینه تجارت برای سفارت همیشه در اولویت کاری بوده است، تصریح کرد: حضور رایزن بازرگانی ترکیه طی ماه‌های گذشته در زنجان نیز به همین منظور بوده که این ارتباط در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

 حسین گون گور با بیان اینکه زمینه دیدار و بررسی ایجاد خط پروازی بین زنجان و ترکیه را با حضور رئیس شرکت ترکیش ایرلاین این کشور فراهم خواهد کرد، ابراز کرد: اما ایجاد این خط پروازی نیاز به یک برنامه قوی و پیگیری و عزمی جدی داشته تا کار به صورت گام به گام به پیش برده شود.

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه می‌توان حضور هیات های تجاری از دو طرف را سالانه و دوره‌ایبرنامه‌ریزی کرد، اظهار کرد: در رابطه با مشکلات بانکی به وجود آمده برای برخی از فعالان اقتصادی ایرانی و زنجان باید گفت که این مشکلات به دلیل تحریم‌های آمریکا و موضوع هالک بانک ترکیه در گذشته است که جزئیات در رابطه با فعالان اقتصادی با جدیت بیشتری از سوی بانک های ترکیه دنبال می‌شود.

 

انتهای پیام/الف.میم

نظر شما
همه ی نظرها (0)
نتیجه‌ای یافت نشد.